Програмата е предназначена за родители, на които е наложена от съда мярка по ЗЗДН или родители, за които в системата за закрила на детето има данни, че са упражнили насилие. Програмата е насочена и към родители, извършили насилие над децата си, които са готови да потърсят помощ за промяна на подхода на родителство и общуване. В програмата могат да участват семейни двойки или един от родителите.
Цели на програмата:
Методът е групова работа - подходът се основава на разбирането, че говоренето, слушането, ученето в група засилва мотивацията, подобряват себепознанието и създават условия по-лесно да се предизвика отказ от насилието. Методиката се основава на разбирането за активното участие на клиента: „аз ръководя своето поведение”, говорене от свое име. Прилагат се активни методи на учене – теоретична сесия, групова дискусия, работа в малки групи, презентации, ролеви игри, казуси, упражнения.
Идеята на програмата е разбирането за промяна на насилственото поведение чрез подкрепа за осмислянето му и търсене на други варианти за справяне с трудности, т.е програмата стъпва на преживяванията на участниците и едновременно с това е насочена към социално учене. Принципи, на които се основава програмата: зачитане на достойнството и уважение към способността на хората да осмислят, разбират, решават, избират, управляват, отговарят; неосъждане-във връзка с факта, че това е работа на друга институция; приемане на човека и неприемане на поведение; овластяване –промяната е в ръцете на родителя.
Описание - описание, теми, часове
През цялото време на провеждане на програмата тя разчита на груповата динамика, на влиянието на групата като специфично условие за личностна промяна. Водещите изпълняват роля на обучители и едновременно с това на фасилитатори на отношенията и взаимодействието в групата. Водещите влизат и в ролята на консултанти за разбиране на личния проблем и използване на групата да подкрепи отделния човек в търсенето на различни способи за решаването му. Уменията, които формира програмата, подпомагат за овладяване на импулсивността и намаляват риска от загуба на контрол, за формиране на самоконтрол: обмисляне на планове за решаване на проблеми стъпка по стъпка, преценка на последствията преди взимане на решения. Програмата съдейства за себепознаването, за връзките между мисли, чувства и поведение.
Програмата се провежда в рамките на 5 модула:
„Социална мрежа”, „Как да се справя с проявите на насилие”, „Умения за мислене”, „Справяне с чувствата” и „Ефективна промяна”, в които са включени общо 24 сесии с продължителност всяка до 90 мин.
В отделните сесии са включени различни упражнения. Модулите могат да се реализират независимо едни от друг, в зависимост от нуждите на участниците.
Първите две срещи с родителите се провеждат индивидуално, имат за цел да се извърши индивидуална оценка и определяне на степента на готовност за включване в програмата.
Препоръчително е съставът на групата да е от 6-10 участници.
Съществен елемент е подписването на споразумение с участниците, като най-важната част от него е да не проявяват насилие по време на програмата.
Първият модул ”Социална мрежа” има за цел участниците да осъзнаят начина, по който общуват, както и идеята, че могат да влияят на своето поведение, за да постигат целите. Занятията могат да послужат и за рефлексия върху важите неща в процеса на общуване. Сред основните задачи на модула са участниците да могат да идентифицират дефицитите си в общуването, да усвоят основни техники при вербално и невербално общуване.
Вторият модул ”Как да се справя с проявите на насилие” има за цел да започне процес на първоначално разкриване и да разшири разбирането за домашно насилие. Сред задачите на модула са: да се усвоят умения за разпознаване на симптомите на домашно насилие, да придобият реалистична представа за последствията от упражняваното насилие, да се научат да говорят за проявите на насилие и да се усвоят умения за справяне с проявите на насилие.
Третият модул ”Умения за мислене” има за цел да се създаде разбиране за връзка между мислене и чувства и действия. Задачите са да се опознаят ефектите от мисленето, действието и поведението, да разберат как мислите оказват влияние върху действията и да се научат как да променят вътрешния диалог, за да контролират действията си.
Четвъртият модул „Справяне с чувствата” има за цел да подпомогне участниците в осъзнаването и управлението на собствените му чувства, както и да оцени тяхното значение в живота им. Задачите са: участниците да могат да се изслушват и да приемат чувствата на другите, да подобрят уменията си да разпознават и изразяват чувства-езика на тялото, да се запознаят с някои техники за справяне с гнева, да се повишат уменията за самоконтрол, да приемат ценността на поведението, основано на взаимнозачитане на интересите.
Петият модул „Ефективна промяна” е с цел да се подкрепят родителите като се използва концепцията за достатъчно добро родителство и да им се представи идеята, че те са най-важния модел за поведение на техните деца; да се придобие познание за различните стилове родителство и това какво означава да бъдеш асертивен родител. Задачи на модула са да се усвоят умения за активно слушане, за правене на избор, за вземане на решение.
Безплатни материали
Проведени обучения
Проведени консултации
Проведени супервизии