Методическо ръководство за обучение на пробационни служители

Методическо ръководство за обучение на пробационни служители

Методическо ръководство за обучение на пробационни служители

Въпросът за утвърждаване на политики за прилагане на затвора като последна възможност е дискусионен не само в страните от Европейския съюз, но и в България. В този контекст, в българската наказателно-изпълнителна практика пробацията намира все по-широко приложение. Това, от своя страна поставя сериозни изисквания пред институцията по отношение на ресурса и за ефективното управление на правонарушителите. Разсъждавайки в тази плоскост е важно да се подчертае значението на човешкия ресурс като фактор, оказващ най-могъщо въздействие за изпълнението на мисията и ценностите на организацията. Той е факторът, допринасящ най-сериозно за гарантиране на стабилитет и устойчивост на постигнатите резултати, както и сътрудничество, основано на доверие с всички заинтересовани страни и обществото.

Всички тези предизвикателства отварят широко поле за дискусия както за ролята на пробацията в системата за изпълнение на наказанията, така и за ролята, подготовката и мотивацията на персонала в системата. Отговор на голяма част от изложените предизвикателства представят авторите на настоящия „Наръчник за обучители на пробационни служители”, разработен от Сдружение
„Институт по социални дейности и практики”. Важно е да подчертая, че част от материалите представени в наръчника се основават на изследвания направени от експерти на Института в периода на изпълнение на проект „Повишаване компетентности на на пробационните служители”, финансиран по Норвежкия финансов механизъм и представляват добър ориентир в работата с правонарушителите и обучението на персонала.

Наръчникът е разработен за ползване от професионалистите в областта на изпълнение на наказания в общността и има практическа насоченост. Авторите му си поставят като задача да представят различни постановки, свързани с проблематиката в четири раздела, като представените материали засягат теоретико-приложни и изследователски проблеми в областта на обучението на служителите, изпълнението на алтернативни наказания, санкции и мерки и работата по индивидуализиране на наказанието.

В първия раздел на наръчника е представен доклад, посветен на оценката на професионалните компетентности на персонала в пробацията, през различни гледни точки от ключовите участници в полето на пробацията – правонарушители, ръководители на пробационната служба и пробационни инспектори. В него чрез обобщен анализ на практиката и профила на компетентности в страни от Европа и САЩ е направено представяне на съответствието между реалните компетенции на пробационните служители и тези от профила, очертан от международното проучване.

Във втория раздел на наръчника са включени материали в подкрепа на професионалистите в областта на правно-историческия контекст на развитие на наказанията свързани с нелишаване от свобода. Направен е обзорен преглед на тенденциите за развитие на пробацията като алтернатива на лишаването от свобода, ключовите международни актове в областта на пробацията, приложението на европейските стандарти, както и практиките по признаване и изпълнение на чуждестранни съдебни решения за налагане и изпълнение на пробационни мерки. Разгледан е и корекционният й аспект както и прилагането на иновативни подходи като електронното наблюдение.

Материалите в помощ на обучението на пробационните служители по индивидуализиране на изпълнението на пробационните мерки, включени в третия раздел от наръчника, предлагат широк спектър от информация и техники за работа с правонарушителите, което неминуемо кореспондира с ефективността на работата и засилване доверието в институцията.

Четвъртият раздел, съдържа набор от материали в помощ на професионалисти в областта на груповата работа с правонарушители. Включените материали представят информация по базисни въпроси, свързани с успешната практика по прилагането им, както и информация за обогатяване на уменията за наблюдение на груповия процес и техники за интерактивно обучение.

Представям на читателя този наръчник с надеждата, че той ще бъде полезен на всички професионалисти, които желаят да обогатят знанията и уменията си за работа с лица, изтърпяващи наказание пробация и ще бъде един пътеводител за тях в процеса на продължаващото развитие на професионалните им компетентности.

 

Валентина Караганова, началник на отдел СДВРП при Главна дирекция
„Изпълнение на наказанията”
 

За сваляне:

Методическо ръководство за обучение на пробационни служители
Сваляне (4.49 MB)

Препоръчваме ви

1000+

Безплатни материали

200+

Проведени обучения

100+

Проведени консултации

50+

Проведени супервизии